Müslüme Yağal davasında yeni gelişme! Türkiye’yi sarsan olayda karar çıktı

Adana Bölge Adliye Mahkemesi 18. Ceza Dairesi’nde görülen duruşmada, 19 Kasım 2021’de ölü olarak bulunan Müslüme Yağal’ın tutuklu büyükbabası H. Yağal, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.

Duruşmada, tutuksuz sanıklar anne S. Yağal, büyükanne A. Yağal ve ağabey O. Yağal ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı temsilcisi ve avukatlar hazır bulundu.

Önceki savunmaların okunmasının ardından, cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını sundu.

Savcı, Silifke 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan dosyada, H. Yağal’ın gelini S. Yağal’a yönelik “nitelikli cinsel saldırı” suçundan verilen mahkumiyet kararında hukuka aykırılık olmadığı gerekçesiyle istinaf talebinin reddini, bu saldırı sonucu doğan kız çocuğu A.Yağal’a karşı “sarkıntılık suretiyle çocuğun cinsel istismarı” suçundan verilen 5 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasının kaldırılarak sanığın “çocuğun cinsel istismarı” suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Mütalaada, H. Yağal’ın Müslüme’ye karşı “kasten öldürme”, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “cinsel amaçla cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından beraat ettiği kararının bozulması ve küçük kızın ölümüne ilişkin süreçte elde edilen belge ve bilirkişi raporlarına dayanarak sanığın bu suçlardan cezalandırılması istendi.

“Suçluyu kayırmak” suçundan beraat eden anne S. Yağal’ın da bu suçtan cezalandırılması mütalaada talep edildi. Mahkeme heyeti, H. Yağal’ın Müslüme’ye karşı işlediği suçlardan verilen beraat kararlarını hukuka uygun buldu ve istinaf başvurularını esastan reddetti.

H. Yağal’ın gelini S. Yağal’a yönelik “nitelikli cinsel saldırı” suçundan verilen 28 yıl hapis cezası ve “suçluyu kayırmak” suçlamasıyla yargılanan büyükanne A. Yağal, anne S. Yağal ve ağabey O. Yağal’a verilen beraat kararları da mahkeme heyeti tarafından hukuka uygun bulundu.

Heyet, H. Yağal’ın gelini S. Yağal’a yönelik “nitelikli cinsel saldırı” suçundan doğan kız çocuğu A. Yağal’a karşı “sarkıntılık suretiyle çocuğun cinsel istismarı” suçundan verilen 5 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasını kaldırdı.

Eylemin işlendiği zaman, yer ve biçim ile meydana getirdiği zarar ve tehlikenin ağırlığını göz önünde bulunduran heyet, sanığı “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan 9 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Ceza, suçun “alt soyuna karşı işlenmiş olması” ve “birden fazla kez zincirleme şekilde işlenmiş olması” gerekçeleriyle 17 yıl 12 aya çıkarıldı.

Sonuç olarak, H. Yağal’ın toplam hapis cezası 45 yıl 12 aya çıktı.

OLAY VE DAVA SÜRECİ

Mersin’in Gülnar ilçesi Yanışlı Mahallesi kırsalında 10 Kasım 2021’de çadır kurdukları sırada 3 yaşındaki kızları Müslüme’nin kaybolduğunu belirten ailesi durumu yetkililere bildirmiş, başlatılan arama çalışmaları sonucunda 19 Kasım 2021’de ilçedeki kırsal alanda kayıp çocuğun cansız bedeni bulunmuştu.

Soruşturmanın ardından hazırlanan iddianamede, çocuğun tutuklanan büyükbabası H. Yağal hakkında “kasten öldürme”, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “cinsel amaçla cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından, tutuksuz sanıklar büyükanne A. Yağal, anne S. Yağal ve ağabey O. Yağal için de “suçluyu kayırmak“tan hapis cezası talep edilmişti.

H. Yağal hakkında, gelini S. Yağal’a karşı “nitelikli cinsel saldırı”da bulunduğu, bu saldırı sonucunda gelininden doğan A. Yağal’a karşı da “çocuğun cinsel istismarı” suçunu işlediği iddiasıyla hazırlanan ek iddianame dava dosyasıyla birleştirilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x