İran ABD’ye sinyali verdi! Flaş nükleer açıklaması! İslam alemine çağrı yaptılar

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, başkent Tahran’da düzenlenen Arap-İran Diyaloğu Toplantısı’nda konuştu. İran-Arap diyalog aşamasından öte bölgesel diyalog ve işbirliği aşamasına girdiklerini ifade etti.

İSLAM ALEMİNE İSRAİL ÇAĞRISI

İsrail’in Filistin topraklarını işgalinden kaynaklanan soruna da değinen Abdullahiyan, “Siyonist rejimin (İsrail) silahsızlandırılması ve işgali kaldırılmadıkça bölgede barış, istikrar ve güvenlik sağlanamayacaktır. Filistin meselesi, bölge ülkeleri ile İslam dünyasının bütünlüğünün odak noktası olmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

İRAN’DAN NÜKLEER ANLAŞMA İÇİN TARAF ÜLKELERE GÖZ KIRPTI

ABD’nin anlaşmadan çekilmesinden bu yana 6 yıl geçtiğine dikkati çeken Abdullahiyan, “İran, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın sunduğu 15. raporda da teyit edildiği gibi taahhütlerine sadık kaldı. Hatta Avrupalıların eylemsizliğine karşı telafi edici önlemlerimiz ve bir yıl boyunca gösterdiğimiz stratejik sabır, yeni bir yaklaşımın benimsenmesine yol açtı. Biz, hükümet olarak ekonomimizi nükleer anlaşmaya bağlamadık.” dedi.

‘TAAHHÜTLERİMİZİ YERİNE GETİRMEYE HAZIRIZ’

İranlı Bakan, “Bununla birlikte yaptırımların kaldırılmasıyla ilgili anlaşma (nükleer anlaşma) konusunda eğer tüm taraflar 2015 anlaşmasına dönmeyi kabul ederse ve diğer taraflardan bu yönde adım görürsek anlaşmadaki taahhütlerimizi yerine getirmeye hazır olduğumuzu belirttik.” dedi.

‘İSRAİL SİLAHSIZLANDIRILANA KADAR BÖLGEDE HUZUR VE GÜVEN OLMAYACAKTIR’

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’e bağlı İran Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Kemal Harrazi ise ülkesinin nükleer silah stratejisine değindi.

Bölgede İsrail’den kaynaklanan nükleer silah sorunu olduğunu söyleyen Harrazi, “Bu açıdan İsrail’in nükleer silahlara sahip olduğunu söylemek gerekir. Biz hala nükleer silahlardan arındırılmış bir bölge istiyoruz ve bu fikri desteklemeye devam ediyoruz ancak bölgede nükleer silaha sahip olan İsrail silahsızlandırılana kadar bölgede huzur ve güven olmayacaktır.” diye konuştu.

‘NÜKLEER DOKTRİNİMİZİ YENİDEN GÖZDEN GEÇİREBİLİRİZ’

Harrazi, “Herhangi bir ülke İran’ı nükleer silahla tehdit etmek isterse nükleer doktrinimizi yeniden gözden geçirebiliriz.” dedi.

NÜKLEER ANLAŞMASI ASKIYA ALINMIŞTI

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya (5+1) arasında 2015’te yaptırımların kaldırılması karşılığında Tahran’ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve denetim altına alındığı bir anlaşma imzalanmıştı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 8 Mayıs 2018’de İran ile nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak ülkesini çekmesinden bir yıl sonra İran da anlaşmadaki yükümlülüklerini kademeli olarak durdurmuştu. Nisan 2021’de Viyana’da başlayan ve İran ile nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması ve ABD’nin anlaşmaya katılmasının ele alındığı nükleer görüşmeler, Washington ve Tahran arasındaki bir dizi uzlaşmazlık nedeniyle Eylül 2022 başlarında askıya alınmıştı.

Görüşmelerin yeniden başlatılmasıyla ilgili uluslararası çabalar ise şu ana kadar başarısız oldu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x